تبلیغات
گروه مشاوره میبد - مطالعه ایام عید
 
گروه مشاوره میبد
اینجا اتاق مشاوره است ،ورود آزاد است.
 
 
شنبه 17 اسفند 1392 :: نویسنده : علیرضا زارع مهرجردی

برای مطالعه در ایام عید ابتدا افراد را به چند گروه مختلف تقسیم می نمائیم :

الف ) دانش آموزانی كه در دوره ابتدایی و راهنمایی هستند :

اینگونه افراد (ابتدایی)همان عمل به پیك های نوزوزی  و انجام سرگرمی های فكری  برایشان كافی به نظر می رسد اما عده ای هم هستند كه خود را برای ورود به مدارس نمونه راهنمایی و یا مدارس تیز هوشان آماده می نمایند اینگونه افراد می بایست در ایام تعطیلات به تناسب روزانه از مطالعه دروس موثر غافل نشده و همزمان نیز از تست های مفید موجود استفاده نمایند . گرچه در روزعیدو سیزده  توصیه نمی شود اما سایر روزها حداقل روزی 3 الی 4 ساعت را نباید فراموش نمایند.

ب) دانش آموزان سالهای اول و دوم متوسطه :

این گروه از دانش آموزان نیز به دلیل داشتن آمادگی جهت امتحانات پایانی و نیز سیاست دولت مبنی بر حذف كنكور می بایست توجه ویژه ای به مطالعه در این ایام داشته باشند بخصوص آنهایی كه قصد ورود به مدارس نمونه از طریق تكمیل ظرفیت هستند لذا پیشنهاد می شود در دو الی سه روز اول و سیزده  به تفریح پرداخته و از سوم فروردین برنامه مطالعه خود را تدوین نمایند كه روزانه حداقل 4 الی 5 ساعت مطالعه داشته باشند .
لطفا" به ادامه مطلب مراجعه کنید

ج) دانش آموزان سال سوم دبیرستان :

گروهی سوم كاردانش هستند كه اگر تمایل به شركت در كنكور فنی وحرفه ای را دارند كه می بایست حداقل روزی هشت ساعت مطالعه داشته باشند . گروهی نیز خودشان سوم فنی وحرفه ای هستند كه اگر تمایل به شركت در كنكور دارند می بایست حداقل روزی شش ساعت مطالعه داشته باشند .

در این میان عده ای هستند كه از قبل مطالعه داشته و كتابهای خود را كه مربوط به سال اول و دوم هست را تمام كرده و می بایست در ایام عید از 2 تا 8 فروردین به مرور درسهای پایه اول و دوم خود همراه باتست بپردازند و سپس از 9تا 12 نیز به مطالعه دروس سال سوم خود با مهوریت دروسی كه امتحان نهایی دارند بپردازند .

گروه دیگری هم هستند كه سال سوم نظری هستند این گروه وظیفه ای سنگین تر دارند و نباید فراموش نمایند كه 10 الی 11 درس نهایی دارند و علاوه براین باید توجه ویژه ای هم به معدل كتبی خود داشته باشند كه احتمال دارد سال آینده میزان تاثیر آن در كنكور به 35 الی 45 درصد برسد كه سهم عمده ای در كنكور آنان خواهد داشت .

لذا توصیه می شود بجز روز عید و سیزده در بقیه ایام می بایست حداقل روزی 5الی 6 ساعت مطالعه داشته باشند و بطور كلی از 2 الی 12 فروردین حدود 60الی 70 ساعت مطالعه داشته باشند .

د) دانش آموزان پیش دانشگاهی :

این گروه در این ایام به جز روز عید و سیزده در سایر روزها باید دارای برنامه مطالعه باشند . عده ای در كنكور های آزمایشی شركت كرده كه می بایست مطابق برنامه آنها خود را آماده نموده و علاوه بر آن دروس دوره پیش خود را نیز فراموش ننمایند . برای اینگونه از دانش آموزان حداقل روزی 10 ساعت مطالعه را پیشنهاد می نمایم . گرچه این عدد بطور میانگین هست چرا كه برای بعضی افراد كه تواناتر هستند می شود روزی 7الی 8 ساعت هم توصیه كرد و برای عده ای دیگر روزی 10 الی 12 ساعت . پس بستگی به توانایی و درك هر فرد متفاوت هست ولی میانگین همان ساعتی بود كه عنوان شد.

عده ای هم مطابق هیچ كنكور آزمایشی پیش نمی روند كه این گروه می بایست به نحوه مطالعه خود دقت نمایند یعنی اگر دروس را تا عید یكبار مطالعه كرده اند می بایست در ایام عید به مرور همراه باتست با توجه به ساعاتی كه عنوان شد بپردازند بطوریكه اگر برای درسی 2 ساعت درنظر می گیرند می توانند نیم ساعت تا 45 دقیقه آنرا به مرور بپردازند و مابقی را تست بزنند . برای درسهای عمومی می توانند یك الی دو روز مطالعه نمایند و سپس دو روز تست بزنند . البته نوع كتاب هم در نحوه مطالعه موثر هست .

اگر كتاب شما دارای تست طبقه بندی شده درس به درس هست كه می توانید یك روز در میان تست بزنید و اگر فصل به فصل هست می توانید دو روزی یكبار تست بزنید . برای درسهای عمومی .

برای درسهای اختصاصی بخصوص دروس فرمولی بهتر است بلافاصله پس از آن تست تمرین شود .

پس در ایام عید زمان مطالعه كمتر می شود و تبدیل به مرور می شود و زمان تست افزایش می یابد و بخصوص كه تست دیگر از حالت آموزشی و تمرینی بیرون می آید و به تست های مفهومی می بایست روی بیاورند.

دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی در چهار روز  مرور درسهای سال جاری خود را نیز فراموش ننمایند . یادآوری می نمایم كه ارزش ایام تعظیلات عید برای گروه دوره پیش دانشگاهی از هر گروه دیگر اهمیتش مهم و فوق العاده است . چون دو سد در پیش دارند یكی امتحانات پیش دانشگاهی و یكی هم كنكور هست . تازه عده ای هم هنوز دروس سال چهارم یا پیش دانشگاهی را تمام نكرده و لازم هست بعد از عید هم به مدرسه بروند لذا بعد از عید فرصت كافی و تعطیلات كافی نخواهند داشت . پس دوران طلایی ایام عید را فراموش نفرمائید.

اما عده ای هم فارغ التحصیل هستند . این گروه از افراد به  دو دسته تقسیم می شوند 1- عده ای كه كل كتابها را تمام كرده و در ایام عید به مطالعه می پردازند 2- عده ای كه هنوز كتابهای خود را تمام نكرده و مطالعه آنها ادامه دارد .

برای گروه اول توصیه می نمائیم كه در ایام عید باید ساعت مطالعه برای مرور كم باشد و ساعت مطالعه برای تست زیاد و به گروه دوم نیز توصیه می شود ابتدا سعی نمایند دروس بای مانده را به پایان برسانند و در كنار مطالعه هم از تست استفاده نمایند اما نیازی به افزایش تست نخواهند داشت .

كسانی كه خود را برای كنكور های آزمایشی مرحله ای آماده می نمایند بجز داوطلبان كنكور آزمایشی سنجش كه كل كتاب را دارند مابقی اولین اقدامی را كه انجام می دهند اینست كه خود را برای محتوای تعیین شده آزمون مرحله بعد ابتدا آماده نمایند و سپس در صورت داشتن وقت به مرور دروس قبل بپردازند .

ایام عید برای افراد فارغ التحصیل پیش دانشگاهی فقط از این جهت مهم است كه اگر تا عید  تمام دروس را یكبار خواند ه اند می توانند مرور را شروع نموده كه همراه با آغاز تست های مفهومی خواهد بود.

پس می بیند كه ایام عید

برای سال چهارمی ها خیلی مهم هست بود و دورانی طلایی برایشان به شمار می رود. كه نیاز به برنامه ریزی خاص و توجه به ساعات مطالعه بود

برای فارغ التحصیلان چندان تفاوت نداشت و می بایست به روند مطالعه خود ادامه دهند . به جز كسانی كه دروس را تا عید یكبار خوانده اند كه اینگونه افراد می بایست برنامه مرور و تست را داشته باشند كه هر میزان ساعت را برای یك درس در نظر گرفتند حدود 2 سوم آنرا می باست تست بزنند و یك سوم را مرور آن درس .

كسانی كه هنوز دروس آآنان باقی مانده است به روند مطالعه خود ادامه دهند و همان روند قبل كه مطالعه بیشتر و تست كمتر باید در برنامه آنان باشد تا بتوانند هرچه سریعتر به اتمام كتابها اقدام نمایند.

اما سخنی هم با كسانی كه چند مدتی هست مطالعه كنكور را شروع نموده اند دارم . این عزیزان نباید ناامید شوند بلكه باید با تمام قدرت خود به مطالعه ادامه دهند و بیشترین وقت خود را روی مطالعه بگذراند و كمتر تست بزنند یعنی نیازی به تست زیاد نیست . تمام تلاش خود را انجام دهید .زیرا زمانی فرامی رسد كه به حداقل ها هم راضی می شوید و اگر اكنون تلاش نكنید همان حداقل ها هم نصیب شما نخواهد شد . درست است كه كسانی كه فرصت كافی برای سال آینده دارند باید برنامه ریزی برای سال آینده نمایند اما روی سخنم با كسانی هست كه چند سال هست این سال و آن سال می نمایند و یا اینكه دیگر فرصت كافی ندارند!!! اینگونه افراد باید متوجه زمان باقی مانده باشند و تلاش خود را ادامه دهند .

 

موضوع مهم دیگر اینست كه هیچ تفاوتی در نحوه مطالعه برای كنكور سراسری دولتی و دانشگاه آزاد وجود ندارد و از نظر اینجانب می بایست به همان نحو كه برای دانشگاه دولتی مطالعه می شود برای دانشگاه آزاد هم تلاش كرد .

اما در نحوه اجرای مطالعه تفاوت وجود دارد . زیرا در دانشگاه آزاد ما ابتدا انتخاب رشته می نمائیم و بعد كنكور می دهیم . به همین جهت سبد منابع مطالعاتی ما نسبت به كنكور سراسری دولتی متفاوت خواهد بود . زیرا ممكن است رشته هایی كه ما انتخاب كرده ایم بعضی درسها در آن هیچ گونه تاثیری نداشته باشد و یا كمترین ضریب را داشته باشد كه در نحوه مطالعه كردن آنها باید این موضوع را مد نظر داشته باشیم . این امر هم بیشتر در گروه ادبیات وعلوم انسانی مشهود می باشد . زیرا دارای دو مجموعه سه وچهار هستند ./.

و) دانشجویان دانشگاه :

كلیه ترمهای آخر همه مقاطع كاردانی و كارشناسی می بایست برای كنكوری كه در پیش دارند خود را آماده نمایند كه حداقل روزی هشت ساعت مطالعه لازم دارند .

ترمهای كمتر  می بایست برای افزایش سهم معدل خود در ایام عید مطالعه را فراموش ننمایند . حداقل روزی 4 ساعت مطالعه می تواند در موفقیت آنها تاثیر شگرفی داشته باشد . گرچه كسانی كه در مقطع كارشناسی در حال تحصیل هستند میزان مطالعه آنها اهمیت بیشتری خواهد داشت چرا كه معدل دوره كارشناسی در كنكور ارشد 20درصد تاثیر دارد كه سالهای آینده نیز این میزان افزایش خواهد یافت . می دانید كه كنكور سراسری ارشد در سالهای آینده دارد خود را جایگزین كنكور سراسری می نماید . درست است كه مسئولین درحال برنامه ریزی برای حذف كنكور سراسری هستند اما غافل از اینكه كنكور سراسری ارشد دارد سر از آب بیرون می آورد و تبدیل به یك غول دیگری از كنكور خواهد شد كه مشغولیت ذهنی عده ی كثیری از جوانان در اینده خواهد بود. گرچه الان هم هست ولی هنوز شدت زیادی نیافته است .

نوع مطلب :
برچسب ها : مطالعه، مطالعه در عید نوروز، چگونگی مطالعه در ایام عید،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 12 آبان 1393 02:27 ق.ظ
سلام وبلاگت عالیه!
حتما براش خیلی زحمت میکشی!
میخوام بهت یه برنامه معرفی کنم که کار تو رو راحت تر کنه.
این برنامه به طور اتوماتیک که اجرا میشه به وبلاگت وارد میشه و برات پست ارسال میکنه.
این پست ها از وبلاگ های بروز شده و سایت های بزرگ انتخاب میشه
یعنی هرروز وبلاگت آپدیت میشه بدون اینکه کاری انجام بدی.
در هر روز میتونه تا 100 تا پست ارسال کنه که هیچکدام تکراری نیست.
در ضمن میتونی موضوع پست ها رو هم خودت انتخاب کنی. تنوع موضوعاتش خیلی زیاده مثل علمی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، سرگرمی، موزیک و صد ها موضوع متنوع دیگه .
با بروز شده اتوماتیک وبلاگت آمار بازدیدت هم خیلی میره بالا.
همچنین میتونی پست های مورد علاقه ات رو توش ذخیره کنی و بهش زمانبندی ارسال بدی تا بفرسته.
قیمتش ماهانه فقط 5000 تومانه.اگه دو ماه بخری میتونی همیشه رایگان استفاده کنی.
تو میتونی اول با نسخه آزمایشی تست کنی که کار میکنه و وقتی مطمئن شدی ، بخری.
لینک دانلود نسخه آزمایشی :
http://s5.picofile.com/file/8148879142/Mihan_Auto_Post.zip.html
اگه سوالی یا مشکلی داشتی بهم ایمیل بزن.
فعلا خدانگهدار!
یکشنبه 13 مهر 1393 11:39 ق.ظ
سلام وبلاگت قشنگه!

من بازی های آندروید زیادی توی وبلاگم گذاشتم

حتما بیا دانلود کن و نظر برام بذار!

ممنون
دوشنبه 13 مرداد 1393 11:43 ب.ظ
سلام!
--------------
چندتا از اعترافات جالب و خنده دار بگم
---------------------------------------
اعتراف میکنم یه روز دختر همسایه مونو توخیابون داشت میرفت بامامانش دیدم
نیشمو با ذوق زدگی تا بناگوشم بازکردم و گفتم
سلام مونا………. چطوری؟………
دیدم تحویلم نگرفت و مامانشم میخندید
اومدم خونه به مامانم گفتم این دختر همسایه چه زود بزرگ شد تا دیروز اینقد بود
گفت :کی
من:همین مونا دیگه دختر آقای …
گفت :اون مبیناست مونا مامانشه!!
------------------------------------------------------------------------
بازم از این اعترافات هست اگه خواستی بیا بخون
سایت سرگرمی تفریح24
موفق و موید باشین
شنبه 13 اردیبهشت 1393 05:28 ب.ظ
سلام به احتمال زیاد شما برنده ی یک خردکن نایسر دایسر پلاس شدید برای مشاهده لطفا بر روی لینک کلیک کنید | http://nicerdicer-plus.blogsky.com
دوشنبه 19 فروردین 1392 12:28 ب.ظ
با سلام وسپاس از مطالب زیبای وبلاگتان .
من از همکاران سابق مشاوران میبد هستم.
با اجازه شما از مطالب شما در وبلاگ ناحیه 5 اصفهان استفاده نمودم . فقط با هدف ترویج علم وآموزش .خوشحال می شویم همکاری
دوجانبه باشد و از وبلاگ مشاوره ناحیه 5 اصفهان ودبیرستان فرزانگان امین 2 اصفهان دیدن نمایید.
جمعه 16 فروردین 1392 10:10 ب.ظ
pمیخواهی خواننده بشی
نه
به یه آپلود سنتر معتبر مجانی همیشگی بدون محدودیت میخواهی
نه
میخواهی تبادل لینک سه طرفه و هوشمند بکنی که تو گوگل همیشه نفر اول باشی
نه
میخواهی تو یه انجمن فعالیت کنی رتبه ی خوبی تو انجمن بگیری
نه
یا شاید هم بخواهی تو صفحه فیسبوک مطلب بفرستی و خودت رو معروف کنی
اگه هیچ کدوم از این خدمات رو حتی بدون 1 تبلیغات میخواهی هرگز صفحه ی وب سایت ما رو باز نکن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این سایت برای دانش آموزان ، دانشجویان و همه افرادی که می خواهند در درس و در امور زندگی موفق باشند تهیه شده است.امید است که مورد توجه دوستان قرار بگیرد.
لطفا هر گونه سوال مشاوره ای اعم از تحصیلی ، شغلی ، خانوادگی ، و ... و یا نظراتی داشتید به ایمیل moshaveremeybod@gmail.com ارسال نمائید.

مدیر وبلاگ : علیرضا زارع مهرجردی
نظرسنجی
سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
آدرس دیگر همین سایت
http://www.moshavere.fay.ir
ایمیل ها مشاوره میبد : moshaveremeybod@gmail.com
علیرضا زارع: alirezazare89@gmail.com
http://danesh-md.persiangig.com/147%C3%8E.gif
آ

استخاره آنلاین با قرآن کریم


 http://www.tablet4you.ir/default.aspx?ReferID=5vEDcU00ol/5GOJGqw+AFQ==